
wykład o staropolskch zwyczajach noworocznych
10 stycznia 2024 r. zorganizowałam razem ze Słupskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku wydarzenie, w ramach którego odbył się wykład oraz pokaz ozdób staropolskich pt. O kutii na suficie, lemieszce na czole i wozie na dachu czyli staropolskie świętowanie Wiliji, Godów i zapustów. Zwyczaje naszych przodków spod włościańskiej strzechy i ze szlacheckiego dworu od xvi do XIX w. Tematem wykładu były nieznane lub bardzo mało znane zwyczaje dotyczące świętowania zapustów, zdobienia dworów i chat włościańskich, często zdumiewające i niezwykłe. Publiczność podziwiała wykonane przez Koło Secesja ozdoby, takie jak podłaźniczki, pająki, światy, mogła otrzymać przepisane kaligraficznie piórem na obsadce przepisy z XIX w. oraz wzięła udział w zapomnianym zwyczaju noworocznym, czyli sypaniu się owsem w wypowiadając życzenie: Bóg Ci stykaj! Wyjątkowo rekordowa liczba publiczności (ok. 150osób) niezwykle ochoczo i z radością długotrwale obsypywała się owsem…
Wernisaż Stowarzyszenia SOWA
Stowarzyszenie Obszar Wrażliwości Artystycznej SOWA zaproponowało Kołu Secesja namalowanie portretów pań w strojach historycznych. 25 stycznia 2024 roku odbyła się sesja pozowania w Słupskim Ośrodku Kultury, podczas której członkowie Secesji opowiadali artystom o okresie XIX w., z jakiego pochodził ich odtwarzany strój i przybliżali realia tamtego czasu. Tworzenie portretów trwało przez cały luty, natomiast wernisaż miał miejsce 7 marca w restauracji Anna de Croy w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. Udział w nim wzięła Prezydentka miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka i licznie zgromadzona publiczność.
wykład o zawiłościach savoir-vivre'u w XIX w.
W ramach Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zorganizowała 8 maja w kawiarni Antrakt wydarzenie, na którym opowiedziałam o nieznanych formach grzecznościowych obowiązujących nobiles w XIX i XX w. Dlaczego młode panny z wyższej sfery mogły na koncertach zasiadać jedynie w lożach? Co stawało się obrazą pierwszego stopnia, którą można było zmazać jedynie pojedynkiem? Dlaczego drukowano kilka rodzajów biletów wizytowych dla jednego mężczyzny? Jak należało podjąć gości w różnych porach dnia? Jakiego zapisu z Konstytucji marcowej z 1921 r. powszechnie nie respektowano? Aby poruszać się w sferach arystokratycznych i ziemiańskich należało umieć odnaleźć się w gąszczu zasad savoir vivre'u...
Koleżanki z Koła Secesja wprowadziły publiczność w meandry salonowego kodu wachlarza pokazując za pomocą jego ruchu jak można było porozumiewać się na spotkaniach towarzyskich. Chętne osoby mogły się owych tajników nauczyć.
Ratusz słupski Wykład o leczeniu w dworkach szlacheckich
9 maja 2024 r. w słupskim Ratuszu odbył się wykład, w którym wspólnie z koleżankami z Koła Secesja - Marią Chmiel oraz Michaliną Michułką opowiedziałyśmy o tym, jak bezcenna była apteczka w dworkach ziemiańskich i jaka rolę pełniła panna apteczkowa lub pani domu zawiadująca „chowalnią”. Pierwsza część wykładu, skupiała się na niezwykłych pomysłach naszych prababek na leczenie różnorakich dolegliwości. Kiedy używana była nalewka na muchach? Na co zalecano wołową nogę oraz czym było panaceum XIX w.? Czy znano lekarstwo na nadużywanie alkoholu?
Druga część wykładu, dotyczyła zdrowia psychicznego w oparciu o literaturę piękną. Jak w XIX w. postrzegano osoby cierpiące na schorzenia psychiczne? Jakim metodom diagnostycznym podlegały chore jednostki? A także jaki związek miała płeć ze stanem umysłu?... Po usłyszeniu odpowiedzi na te pytania podczas wykładu publiczność została zaproszona na degustację ziołowych naparów sporządzonych w oparciu XIX wieczne receptury.
Dzień Nauki i Sportu na Uniwersytecie Pomorskim
6 czerwca na kampusie Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku przy ul. Arciszewskiego podczas cyklicznej imprezy promującej naukę i sport Koło Secesja zaprezentowało tańce dawne: polonez, lansjer, kontredans oraz kadryl. Osoby zwiedzające, w grupach wiekowych od dzieci do seniorów mogły uczestniczyć (każda z tych grup w innym zakresie) w przygotowanych przez nas warsztatach: „Wiktoriański język roślin”, „Warsztaty pisania gęsim piórem” (słownictwo staropolskie), „Z raptularza prababki”, „Salonowy kod wachlarza”. Nasze prezentacje cieszyły się dużą liczbą odwiedzających, zwłaszcza układanie roślin, także tych jadalnych i leczniczych w „mówiące „bukiety oraz sposoby leczenia ziołami i miodami (z raptularza prababki).
wykład o historii pałacu w Antoninie
Wykład poświęcony był historii wyjątkowego na ziemiach polskich, oktagonalnego pałacyku myśliwskiego projektu wybitnego architekta niemieckiego Fryderyka Schinkla. Zbudowany został w 1824 r. dla Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego Antoniego Henryka ks. Radziwiłła, który zapoczątkował tzw. berlińską linię Radziwiłłów. Pałacyk stał się jedną z rezydencji, następnie domem rodzinnym dla pięciu pokoleń Radziwiłłów, która także wykorzystywała wspaniałe rewiry łowieckie do wielkich polowań. Antonin gościł w swych progach władców pruskich, rosyjskich, arystokrację europejską oraz wybitne osobistości, m. in. Fryderyka Chopina, który mieszkał tu przez ponad tydzień i koncertował w 1829 r., przy akompaniamencie ks. Antoniego, uzdolnionego wiolonczelisty i kompozytora. Tradycje muzyczne Antonina podtrzymał Jerzy Waldorff, który uratował niszczejący obiekt poprzez zainteresowanie nim władz i zainicjowanie festiwalu pianistycznego Chopin w barwach jesieni, odbywającego się do dziś.
Wykładowi towarzyszyła prezentacja ukazująca pałacyk i jego otoczenie dawniej i dziś, a także inne posiadłości rodu Trzy Trąby oraz pokaz tańców dawnych - kadryla, kontredansa i lansjera w wykonaniu Koła Historii Kultury Materialnej XIX wieku Secesja.
udział w obchodach 20-lecia Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Koło Secesja, którego członkowie w większości uczestniczą w zajęciach Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wzięło udział w uroczystym świętowaniu 20-lecia SUTW. 16 czerwca 2024 r. na słupskich bulwarach odbył się radosny piknik, w którym udział wzięli przedstawiciele UTW z Pomorza, prezentując taniec, śpiew, programy kabaretowe, zachęcając publiczność do wspólnej zabawy. W doskonale przygotowane obchody włączyło się Koło Secesja, biorąc udział w pięknym przemarszu i prezentując tańce dawne.
17 czerwca na Uniwersytecie Pomorskim odbyło się uroczyste nadanie sztandaru SUTW i imienia założycielki, Urszuli Wyrwy, w którym także wzięliśmy udział.
Konferencja NOT w słupskim Ratuszu
1 lipca 2024 r. odbyła się konferencja w słupskim ratuszu pn. „155 lat kolei w Słupsku”. Organizatorami wydarzenia była Rada Regionalna FSNT NOT oraz Zarząd Oddziału SITK RP w Słupsku. Udział w konferencji wzięli udział m. in. wykładowcy Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku oraz osoby związane z polskim kolejnictwem. Wygłosiłam na niej referat poświęcony sposobom podróżowania w XIX w., rodzajami taboru, jego wyposażeniem, czasem przejazdu, sposobem pakowania bagażu i szczegółami dotyczącymi ubioru podczas przemieszczania się z towarzyszącą mu prezentacją, pokazującą m. in. zabytkowe luksusowe wagony Pullmana.
Koło Secesja rozpoczęło konferencję staropolskim polonezem w secesyjnej sali konferencyjnej słupskiego Ratusza. W konferencji udział wzięła Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
Antonin Weekend z Radziwiłłami
Weekend z Radziwiłłami to wydarzenie zorganizowane przez Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu w ramach programu 200-lecie Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie.
Przygotowano piknik historyczny z rękodziełem, degustacją potraw staropolskich i prelekcjami na ich temat kuchmistrza Macieja Bartona, w ramach którego przez trzy dni Koło Secesja organizowało pokazy tańca, warsztaty historyczne, pokazy strojów historycznych z omówieniem, ja zrealizowałam 4 wykłady dotyczące historii rodziny Radziwiłłów i realiów życia w XIX w. Liczne zdjęcia i nagrane filmy można zobaczyć na stronie CKiS w Kaliszu, ich fb, a także fb Koła Secesja. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem publiczności miejscowej i przyjeżdżającej z okolic oraz turystów. Do CKiS w Kaliszu spływają zapytania o kontynuowanie tej imprezy, więc jest możliwość, że będzie powtórzona.
200 lecie Pałacu Myśliwskiego w Antoninie
Taniec Koła Secesja, Antonin 13-14 lipca 2024 r.
kontredans
lansjer
kadryl
wykład Marii Chmiel z Secesji na SUTW w Uniwersytecie Pomorskim
28 października 2024. Wykład koleżanki z Secesji Marii Chmiel pt. „Wierzenia Słowian - Czy Słońce było Bogiem"? Nasza koleżanka interesuje się okresem słowiańskim historii Europy, opowiedziała słuchaczom Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku o efektach swoich poszukiwań źródłowych oraz analizy literatury przedmiotu. W interesującym wykładzie zawarła zarówno tezy stawiane przez badaczy jak i próby odpowiedzi na nie.
Salon poetycko-muzyczny w Ratuszu
7 listopada 2024 roku w słupskim Ratuszu odbyło się wyjątkowe wydarzenie. W specjalnie przygotowanej scenografii zabytkowej sali zorganizowaliśmy salon XIX w. Wystrój sali stworzyliśmy z moich autentycznych mebli z końca XIX i początku XX w., elementów wyposażenia jak lampy witrażowe, porcelana, obrusy oraz wypożyczanych od innych osób. Fundacja Lex Humana zadbała o słodkie doznania, dostarczając przepyszne ciastka i aromatyczne herbaty, które zachwycały swoim smakiem i dodawały elegancji całemu wydarzeniu. Na stołach pojawiły się też konfitury mojego wykonania, przygotowane wg XIX-wiecznych oryginalnych receptur.
Niezwykła atmosfera została doceniona przez publiczność, która dopisała w sposób niespotykany – przybyło niemal 200 osób, w tym wiceprezydentka miasta Słupska, dyrektor Wydziału Kultury z pracownikami, dyrektor i pracownicy Katedry Filologii Polskiej, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Pomorskiego i wielu innych znakomitych gości. Koło Historii Kultury Materialnej XIX w. Secesja współpracowało przy organizacji tego wydarzenia z: dr Anną Łozowską-Patynowską, Katedrą Filologii Polskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Słupskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku im. Urszuli Wyrwy, Fundacją Lex Humana, Elizą Nowak.
spotkanie autorskie Słupsk
14 grudnia 2024 r. odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie promujące moją książkę o Januszu Radziwille. Prowadził je historyk Szymon Smentek, który wspomniał przy okazji wspólne działania z Autorką przy organizacji kilku edycji Słupskiego Festiwalu Historycznego jeszcze na Akademii Pomorskiej.
Zaproszenie na to wydarzenie przyjął prof. dr hab. Piotr Kołakowski, promotor pracy doktorskiej, której publikacją stała się niniejsza książka. Profesor włączył się także w tok opowieści, sprawiając, że była bardziej autentyczna i interesująca.
Nie tylko przedstawienie postaci księcia Janusza Radziwiłła i jego antenatów, ale także wspomnienia kilku z licznych wyjazdów kwerendowych, zbieranie materiałów i niekiedy zabawne historie z tym związane zainteresowały publiczność, zachęcając do zadawania pytań.
Wydarzenie przebiegało w niezwykle ciepłej atmosferze, ponieważ licznie przybyłe grono słuchaczy rekrutowało się z dużego grona stałej publiczności cyklicznych wykładów na tematy zawarte w promowanej publikacji. Słodki poczęstunek, podpisywane książki oraz bardzo ważne dla Autorki słowa uznania, a także kwiaty od przybyłych gości były dopełnieniem sympatycznego spotkania.