Aneta Aleksandra Duda
Aneta Aleksandra Duda, wykładowca Uniwersytetu Pomorskiego oraz członek Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, historyk zajmujący się XIX w.,
dr n. hum. W 2020 r. obroniona z wyróżnieniem dysertacja doktorska nt. rodziny księcia Janusza Radziwiłła, ostatniego ordynata na Ołyce w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka kilkunastu artykułów naukowych nt. rodzin Radziwiłłów, Potockich, Lubomirskich i Sapiehów oraz monografii współautorskiej poświęconej Kołu Historyków Akademii Pomorskiej
w Słupsku, a także filmu edukacyjnego o sposobach spędzania czasu przez arystokrację i ziemiaństwo w XIX w. Obecnie przygotowuje do druku pracę doktorską. Pasjonatka kultury materialnej ziemiaństwa i arystokracji w XIX w., propagująca wiedzę o tym okresie na licznych wykładach, pokazach i warsztatach we współpracy
z instytucjami muzealnymi i stowarzyszeniami zajmującymi się odtwórstwem historycznym. Współorganizator konferencji naukowych oraz wydarzeń m. in. w ramach Słupskiego Festiwalu Historycznego, Bałtyckiego Festiwalu Nauki, Dnia Nauki i Sportu na Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Nocy Muzeów, Dni Seniora, Narodowego Czytania. Na potrzeby pokazów tworzy dioramy - wnętrza salonów XIX-wiecznych oraz projektuje i szyje stroje z okresu XIX w., które prezentują członkowie zakładanych kolejno kół historycznych. Obecnie prowadzi Koło Historii Kultury Materialnej XIX w. „Secesja”, skupiające słupszczan w różnym wieku, zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy w tym kierunku i dzieleniem się nią z publicznością. Członkowie Koła tańczą tańce historyczne – kadryl, kontredans, polonez, a także prezentują warsztaty związane ze sposobem życia ziemiaństwa i arystokracji
w XIX w.
Osiągnięcia Naukowe
Publikacje naukowe:
-
A. Duda, S. Smentek, Koło Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku 1970-2020, Słupsk 2021.
Praca przygotowywana do druku:
-
Ordynat ołycki Janusz Radziwiłł i jego rodzina. Społeczno-ekonomiczny obraz polskiej rodziny arystokratycznej od II połowy XIX wieku do 1939 roku (dysertacja doktorska).
Artykuły naukowe opublikowane:
-
Zarys stanu posiadania i ogólne warunki funkcjonowania majątków ostatniego ordynata ołyckiego, księcia Janusza Radziwiłła w latach 1905 – 1939, „Słupskie Studia Historyczne” nr 20, Słupsk 2014.
-
Pojedziemy na łów, na łów, towarzyszu mój…Aspekty ziemiańskiej kultury łowieckiej lat 1850-1939 utrwalone w archiwach rodowych i pamiętnikach, “Zeszyty Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” Ziemiaństwo kaliskie, wielkopolskie i polskie w XIX i XX wieku, nr 15, red. J. Durka, Kalisz 2015.
-
Złote wesele Radziwiłłów w Ołyce i jego reminiscencje u progu I wojny światowej w świetle wspomnień Małgorzaty z Radziwiłłów Potockiej, „Almanach Historyczny” T. 17, z. II, 2016.
-
Podróże ziemiaństwa i arystokracji polskiej w latach 1880-1939 jako forma konwenansu [w:] Via viatores quaerit. Mobilność społeczna krajów Grupy Wyszehradzkiej, red. A. Teterycz-Puzio, L. Kościelak, E. Łączyńska, Słupsk 2016.
-
Powrót do polskich korzeni. O Pelagii z Sapiehów Radziwiłłowej [w:] Obywatelki na obcasach. Kobiety w życiu publicznym (XIX-XX w.). T. II, red. U. Kozłowska, T. Sikowski, A. Wątor, Radzymin-Warszawa 2016.
-
Rodzina Lubomirskich i ich dobra rówieńskie na Wołyniu, „Częstochowskie Teki Historyczne” T. VI, Częstochowa 2016.
-
Funkcjonowanie ordynacji ołyckiej w XIX i pierwszej połowie XX wieku [w:] Wielkie rody na ziemiach polsko-litewskich w XVI-XX wieku. Postacie i legendy. Działalność i pamięć. Majątki rodowe i ich znaczenie, red. N. Kasparek, T. Zych, R. Pawłoszek, Olsztyn-Tarnobrzeg 2017.
-
Formy spotkań familijnych i towarzyskich rodziny Radziwiłłów w XIX - XX w. [w:] Homo ludens. Zabawy i rozrywki na co dzień i od święta w dziejach krajów Europy Środkowej i ich sąsiadów, red. A. Teterycz-Puzio, W. Bejda, L. Kościelak, Słupsk 2017.
-
Rola religii i Kościoła katolickiego w życiu ziemiaństwa i arystokracji w XX wieku na przykładzie rodziny Radziwiłłów [w:] Państwo – religia, Instytucje państwowe i obywatele wobec religii w Europie Środkowo-Wschodniej w XX wieku. T.2, red. J. Durka, Kalisz 2018.
-
Utracone dziedzictwo - Peczara nad Bohem Potockich z Tulczyna. Obraz rezydencji i życia codziennego ostatnich właścicieli utrwalony we wspomnieniach pań Potockich: Janiny Zofii, Zofii Barbary i Marii Małgorzaty [w:] Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków. Prace słupskich doktorantów historii. T.3, Ludzie, przedmioty, interakcje, red. W. Skóra, A. Teterycz-Puzio, Słupsk 2019.
-
„Jesteśmy tak wychowani, że czekamy kresu i woli Boga z poddaniem należnym”. Postulat teodycei w życiu rodzinnym księstwa Ferdynanda i Pelagii Radziwiłłów [w:] Wokół Sobieskich i Radziwiłłów. Prestiż, przejawy pobożności, działalność polityczna, red. J. Pietrzak, Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Warszawa 2020.
Artykuły popularno – naukowe opublikowane:
-
Obozowe losy księcia Janusza Radziwiłła, „Zbliżenia” 18 XII 2013 r.
-
Łemkowie nad Słupią, „Zbliżenia” 7 II 2014 r.
-
Cerkiew prawosławna na Pomorzu, „Zbliżenia” 4 IV 2014 r.
-
Obraz łowiectwa polskiego w latach 1820 - 1939 w świetle prasy i pamiętników, „Nowy Słupnik” Rocznik Doktorantów Wydziału Filologiczno – Historycznego Akademii Pomorskiej w Słupsku, Słupsk 2014.
Udział w konferencjach
-
I Wyszehradzka Międzynarodowa Konferencja Naukowa Via viatores quaerit. Mobilność społeczna w dziejach krajów Grupy Wyszehradzkiej, 29-30 maja 2014 r. w Gdyni;
-
II Wyszehradzka Międzynarodowa Konferencja Naukowa Homo ludens. Zabawy i rozrywki na co dzień i od święta w dziejach krajów Europy Środkowej i ich sąsiadów, 21-22 kwietnia 2016 w Słupsku.
-
Ogólnopolska konferencja naukowa „Wielkie rody na ziemiach polsko – litewskich XVI – XX wieku. Rozkwit – działalność – upadek – tradycja i pamięć”. W Tarnobrzegu 8-10 września 2016 r.
-
III Ogólnopolska Konferencja Doktorantów "Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków. Ludzie i przedmioty" 23 września 2017 r. w Słupsku
-
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa Doktorantów Historii „Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków” 29 września 2018 r. w Słupsku.
-
Konferencja w Muzeum Narodowego w Warszawie Oddział w Nieborowie i Arkadii, Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy wizerunku maryjnego, 14 września 2019 r. w Nieborowie.
-
IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rzeczpospolita domów. Domy utracone i odzyskane" pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Badaczy Wieku Siedemnastego. Słupsk-Swołowo 24-26 kwietnia 2023 r.
Współorganizacja i udział w organizacji konferencji na Akademii Pomorskiej w Słupsku
-
I Konferencja Naukowa Historyków Doktorantów 2015 r.
-
II Konferencja Naukowa Historyków Doktorantów „Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków” 2016 r.
-
III Konferencja Naukowa Historyków Doktorantów „Polska i sąsiedzi na przestrzeni wieków. Ludzie i przedmioty” 2017 r.
-
International Conference „Diasporas: Past and Present” 2017 r.
-
I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rzeczpospolita niepodległa – od idei do urzeczywistnienia” Słupski Festiwal Historyczny 2018 r.
-
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawa kobiet dawniej i dziś. W stulecie nadania praw wyborczych kobietom w Polsce” 2018 r.
Działalność
PopularnonaukowA
odrestaurowanego obrazu w sali konferencyjnej, przedstawiającego alegorię nadania praw miastu, autorstwa prof. J. Scheurenberga