Narodowe Czytanie
Współorganizacja Narodowego Czytania z Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku.
Członkinie kolejno powoływanych przez mnie kół historycznych chętnie angażują się we wspaniałą i jakże potrzebną narodową akcję przypominania naszych największych dzieł i wspólnego ich czytania. Wspólnie ustawiamy dioramy ukazujące fragmenty wyposażenia wnętrz, wykorzystujemy rekwizyty i stroje, by jak najciekawiej oddać atmosferę czytanych tekstów.
8 września 2018 r. Przedwiośnie S. Żeromskiego. Na Starym Rynku w Słupsku stanął salon z dworku w Nawłoci jak żywy…
7 września 2019 r. Nowele polskie. Czytaliśmy m. in. Dobrą panią E. Orzeszkowej, do której ustawiłam scenografię bogatą w szczegóły, a członkinie zespołu wcieliły się w bohaterki noweli. Najlepiej wczuł się w rolę pies.
4 września 2021 r. Moralność Pani Dulskiej G. Zapolskiej. Tym razem było skromnie jeśli chodzi o scenografię, aczkolwiek bogato w przeżycia duchowe. Nie mogło być inaczej, jeśli w bohaterów Zapolskiej wcieliła się wyjątkowa para profesorska z AP, Adela i Daniel Kalinowscy…Stroje historyczne prezentowały się zacnie.
3 września 2022 r. Ballady i romanse A. Mickiewicza. Tu już udział wzięło właśnie powstałe Koło Historii Kultury Materialnej XIX w. Secesja, wraz z wyjątkowymi odtwórcami Mickiewiczowskiego dzieła – p. Prezydentką Słupska Martą Makuch, szefami słupskich placówek kulturalnych, animatorami kultury, historykami…
http://utwslupsk.blogspot.com/2022/09/narodowe-czytanie-z-udzialem-czlonkin.html
8.09.2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Damnicy - Narodowe Czytanie – udział Koła Secesja. Niezwykle ciekawa organizacja i udział tak licznych osób czytających sprawił, że było to jedno z najbardziej wyjątkowych wydań Narodowego Czytania, które trwało rekordowe prawie 3 godziny…
https://www.facebook.com/gminnabibliotekapublicznawdamnicy/
http://utwslupsk.blogspot.com/2022/09/koo-historyczne-secesja-narodowe.html